kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kliknutím mapku aktivujete
Logo kostel farní Nanebevzetí Panny Marie
O místu:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie nemůžete při projížďce Sebranic přehlédnout. Byl založen rajhradským klášterem již před rokem 1255, a to v gotickém slohu. Kašpar Bedřich, majitel kunštátského panství a hrabě z Lamberka, ho pak v letech 1680-1687 barokně přestavěl.
R. 1787 byla klenuta loď, roku 1853 pokryta střecha i věž břidlicí a roku 1889 byl vymalován presbytář. Na hlavním oltáři stojí ve výklenku 1,5 m vysoká dřevěná socha Panny Marie s Ježíškem, jejíž originál je možné nalézt v Diecézním muzeu na Petrově. Uprostřed kostela je vchod do hrobky, která se neotvírá. Na obou stranách chrámové lodi jsou náhrobky Jana Pucharta z Voděrad (1580) a Petra Pucharta (1609).

V kostelní báni byly nalezeny ostatky sv. Illumináty a sv. Celestiny, cirkulář z roku 1781 o toleranci náboženské, dvě kovové mince a papírové bankocetle, na kousky rozpadlá pečeť a korálky ze skla a opálu. Na štíhlé a vysoké věži můžete nalézt 4 zvony - Královna nebes, Zvon chvály, Král slávy a Zvon mrtvých.

Místo uskutečnění

49.4975403N, 16.5750700E